Анкета

Коя е най-изненадващата двойка съквартиранти във VIP Brother 2?

Архив

Архив
Opet

» Форум Шоуто Ново 20

Нов Отговор
 
тема автор дата
» Ново 20 BigFan 2008-03-20 12:43
Народните представители от ОДС, ДСБ и БНС внесоха в сряда в Народното събрание проект за провеждане на национален референдум за петролопровода Бургас-Александруполис. Под искането за допитване до всички граждани относно строежа на бъдещата петролна тръба са се подписали общо 70 народни представители. Минималната бройка парафи, за да се внесе подобно искане, е 60, уточниха от опозицията.
Проектът за строителството на Бургас-Александруполис е от национално значение и резултатите от него ще имат правна стойност.
(Предложението на народните представители от опозицията е референдумът да засяга целесъобразността на проекта. Любен Дилов (ОДС) посочи, че идеята на допитването е не да се произнасят политиците "за" и "против" тръбата, а да се даде възможност на хората да получат информация за съоръжението, което ще се строи у нас и след това да заявят позицията си.
Според Дилов, коректният въпрос в националното допитване трябва да е дали парламентът да денонсира вече ратифицираното веднъж от народните представители споразумение между България, Русия и Гърция за строежа на тръбата.
Румен Ангелов (БНС) коментира, че предложението за национален референдум ще подложи на истински дебат в пленарна зала въпросът със строителството на нефтената тръба.
Ден по-рано министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров коментира, че провеждането на национален референдум за руско-българо-гръцката тръба не е уместно след като проектът е получил зелена светлина от Народното събрание с ратификацията му. Това имал предвид министърът, когато в неделя коментира, че подобно допитване не е от национален интерес за страната ни, обясни постфактум той, допълвайки, че българите подкрепят Бургас-Александруполис, както и останалите руски енергийни проекти у нас.



Според Димитров противоречивата полемика за петролопровода се водела само по медиите и на политическо ниво.
Отново бяха извадени данни от социологическо проучване, правено веднага след визитата на руския президент Владимир Путин през януари по поръчка на Министерството на икономиката и енергетиката от директора на агенция "Скала" Цветозар Томов. Уточнено бе, че изследването не е правено от агенцията, а от Томов и е проведено в София и други гладове сред 1066 пълнолетни граждани.
Според данните, Бургас-Александруполис се подкрепа от 51 на сто от запитаните, а 22 процента са против. Одобрението за "Южен поток" е 50 на сто, а неодобрението – 12 на сто. За подкрепяния от Европейския съюз проекта за газопровод "Набуко" подкрепата е 42 на сто, а против – 10 на сто.
Запитан защо в проучването не е потърсено мнението на хората за другия проект за строеж на петролопровод – Бургас- Вльора, Димитров каза, че не са се сетили и това е пропуск. /www.mediapool.bg /

» от три месецъ nasko_viP 2008-03-20 12:51
сам пудал молба за гъзифицират Горни Ризняк и немам отгувор :))
» Хммм... Michael_Nikita 2008-03-20 12:55
Моето мнение за референдумите е, че те са бошлаф... Хората ще се поведат по мнението на този или онзи, какво ти разбира населението от петролен бизнес и екология ? Все едно да се пита на референдум " Да се прилага ли методът на Х. в гръдната хирургия ".
Пък и не винаги властта трябва да се води по акъла на хората. Ами ако утре някои ненормалници издействат да се проведе референдум с въпрос " Да бъдат ли евтаназирани циганите в България ?", резултатът ще е над 50 % одобрение... И кво, ще строим газови камери ли ?
» Мисля, BigFan 2008-03-20 13:00
че има и други начини да се запознаят хората с нещата около реализацията на проекта за петролопровода /предимства, ползи, евентуални заплахи от разлив на нефт и др./ без да се прави национален референдум. Това ще бъдат пари на вятъра. В Бургас отидоха поне 115-116 хил. лв. и слабо участие на гражданите. Много е късно за референдуми, след като проектът е подписан от заинтересованите страни. Но безспорно трябва експертите да информират обществото по-подробно, защото непознаването води до страх и неприемане. Медиите сътвориха истински хаос, подпомагани от жадни за изява псевдоспециалисти - и морски лица, и еколози и какви ли не.
» Майкъл, KraKra 2008-03-20 13:17
референдума в Бургас не сполучи по много причини, но две са най-важните:
1. първо, никой не иска да обучи народа, че трябва да участвува в такива мероприятия и че нещо зависи от него в този аспект. За целта хората трябва да мислят с главата си и за реалните ползи и загуби от решението си, а не на пилитическа основа.. като малоумните ни политици, които гледат само своя тяснопартиен дивидент.
2. второ - то е до някъде свързано с първото, в правилното уточняване на въпросите. В Бургас имаше само два въпроса - за или против тръбопровода. Само че въпросът не е толкова прост. Това са политически зададани въпроси, от които полза никаква. За или против тръбопровода, но при определени условия. При сегашните, например, заради икономии на руснаците, опасността от разливи и екологична катастрофа е реална. но на тях не им дреме, защото не е в Сочи например, та да разлаят руските кучета. Иначе има резон да има тръбопровод, но при съвсем други изисквания за екологията от наша страна. Най-малкото можеха да им наврат европейските стандартни изисквания за това с аргумента, че сме страна-членка и тинтири-минтири. Тогава, като искат рускаците тръба, от която ще цоцат бая мангизи, ами да се бръкнат по-дълбоко в джобовете и да си платят масрафа като спазят тези изисквания и да става дума за терминал на сушата както е сега на нефтеното пристанище, от което се захранва Нефтохима край Бургас.
» KraKra qwertius 2008-03-20 13:22
А нещо за собствеността?
» qwertius, KraKra 2008-03-20 13:26
предполагам, че питаш за собствеността на инсталациите и на тръбопровода или....? Ако е за това, не съм специалист в този бранш, но си има международна практика и следва да се уреди така примерно, както е уреден в Германия, която получава земен газ и петрол от Русия. Щом там е било уредено така, значи може и тук да е така. Но не знам подробности. Ако просто пак сме си свалили гащите като държава и сме заголили балкански гъзец - на това му се вика държавна педерастия, само дето на всички ще ни влиза без ... лубрикати, особено на нас дето сме по-наоколо тръбата.
» Kra BigFan 2008-03-20 13:29
Подробностите около проекта не са май финализирани или поне нашите сега драпат в насоките, които споменаваш. Като част от предложенията мога да спомена: да се създаде гаранционен фонд за превенции на нефтени разливи; ОВОС и оценка на риска; да се създаде аварийно - спасителен отряд; да има система за мониторинг на разливите в Черно море; обходни пътища за камионите при реално изграждане на съоръжението и др. Щото тръба ще има, въпросът е на каква цена.
» KraKra qwertius 2008-03-20 13:33
Прав си, но има малка разлика, Германия е ползвател, а ние сме транзит, като гара Яна.
» BigFan, KraKra 2008-03-20 13:34
за това иде реч. Ясно е, че не може просто да се дърпаме и да не искаме като олигофрени, но ясно трябва да се поставят условията, при които сме съгласни. А и някои умници в тази държава май забравят, че екологичното опазване при такива ситуации е и въпрос на националната сигурност.
Съгласен съм с мерките, които изброи, но не знам дали с оглед на договорната процедура не сме закъснели с тези искания. А и не съм убеден, до колко държавните дупедавци ще устискат на евентуален натиск от руска страна да не се "формализираме" с такива екологични простотии... Все пак, става дума за бизнес, а руснаците са най-големите бизнесмени, ако ги слушаш... Вярно е това, че са едни от най-богатите де, ама това са различни неща...
» Кра BigFan 2008-03-20 13:45
Аз може и да съм наивна, но силно се надявам нашите този път да не се гъзят толкова много. Явно, че има мегдан за преговори, щом под натиска на общественото мнение се активизираха сега. Трябва да се извлекат максималните дивиденти от тръбата. Що се отнася до "екологичните простотии", знаем че в последните години това е гореща тема в цял свят, в това число и в мореплаването. Така, че руснаците може и да много силни и убедителни, но и моренцето ни е доста замърсено, та интересът би трябвало да е взаимен.
» Аз съм "за" Ann_B 2008-03-20 13:55
референдумите, но мисля, че те са за интелигентните и отговорни общества (и богатите може би), За да се произнесеш по някакъв въпрос от националната политика трябва да се държиш информиран за проблема, за всичките му аспекти, пък после да се замислиш и да вземеш решение, и да осъзнаваш че си отговорен за последствията му - а всичко това изисква усилия, не е като да попсуваш на маса и да обобщиш, че онези горе са идиоти и „никога нема да се оправим” а после да се занимаваш със тясно личните си проблеми. Аз сега нямам достатъчно информация и съответно и някакви мнение за този газопровод, но ако има референдум ще си направя труда да се информирам и си създам такова (най-вероятно ще е в полза на екологията) и ще се замъкна да гласувам. Ще ми бъде отегчително, безинтересно занимание, но ще го направя от чувството за гражданско задължение. Българите ако продължават да не проявяват интерес не заслужават и да се допитват до тях, но това ще е във всеобща вреда.
» Анн BigFan 2008-03-20 14:09
Чудесно си го казала за референдумите и ползата от тях. Освен това е от значение тайминга, а в нашия случай беше "след дъжд качулка". Част от хората не отидоха да гласуват точно по тази причина. Немалко - поради недостатъчна информираност. Все пак референдумът в Бургас изигра своята роля при дадените обстоятелства.
 
 
 

Със съдействието на:

Спонсор

Медийни партньори

Радио Веселина
Радио Витоша
Радио Атлантик

Една продукция на

Една продукция на
 
web design: eDesign web design: www.edesign.bg

Copyright © 2007 www.bigbrother.bg.