Анкета

Коя е най-изненадващата двойка съквартиранти във VIP Brother 2?

Архив

Архив
Opet

» Форум Шоуто Има ли днес такива Българи,и за какво се молят д

Нов Отговор
 
тема автор дата
» Има ли днес такива Българи,и за какво се молят д stemiko 2008-04-09 08:48
О, мой боже, правий боже!

Не ти, що си в небесата,

а ти, що си в мене, боже -

мен в сърцето и в душата...



Не ти, комуто се кланят

калугери и попове

и комуто свещи палят

православните скотове;



не ти, който си направил

от кал мъжът и жената,

а човекът си оставил

роб да бъде на земята;



не ти, който си помазал

царе, папи, патриарси,

а в неволя си зарязал

мойте братя сиромаси;



не ти, който учиш робът

да търпи и да се моли

и храниш го дор до гробът

само със надежди голи;



не ти, боже на лъжците,

на безчестните тирани,

не ти, идол на глупците,

на човешките душмани!



А ти, боже, на разумът,

защитниче на робите,

на когото щат празнуват

денят скоро народите!



Вдъхни секиму, о, боже!

любов жива за свобода -

да се бори кой как може

с душманите на народа.



Подкрепи и мен ръката,

та кога въстане робът,

в редовете на борбата

да си найда и аз гробът!



Не оставяй да изстине

буйно сърце на чужбина,

и гласът ми да премине

тихо като през пустиня!...


Христо Ботев
» за какво се молят днешните управници? stemiko 2008-04-09 08:55
защо достойните българи са останали само в историята?курва ли е политиката ни,или са останали само курви в нея?въпроси,въпроси.....
» молат се nasko_viP 2008-04-09 10:08
нъ къндилото на попа се молат :))) и зъ ъванс се молат ама това е другъ тема...
» стем, ErwinRomel 2008-04-09 10:21
Моята молитва на Ботйов е български образец за масонското тълкуване за същността на Бог.
Ботйов, бидейки една от малкото космополитни личности в българската история, която е повлияна от революционните теории, разпространени в европа, някъде век преди написването на това стихотворение.
тези радикални теории, (на които Ботйов е бил привърженик) водят началото си от Френската революция през 1789. известно е, че те са формулирани и осъществени от масони. мит е тежкото положение на масите във франция по това време. самата революция е осъществена по начин, който се повтаря по-късно при ВОСР.
няма открити данни самия Ботйов да е бил масон. но, бидейки буен и буден мъж е бил повлиян от тях.
със сигурност и Левски е бил запознат(поне бегло) с масонството. преди време излезе една сериозна историческа студия(сериозна-имам предвид, че беше от компетентен историк, не от некой псевдоисторичар), която прави анализ на организацията на комитетите в съпоставка с масонските организации. обаче съм забравил подробностите.
» Ромел аз изкопах това stemiko 2008-04-09 12:01
Масонството е било известно сред българската интелигенция преди Освобождението, но не е играло сериозна роля в духовния живот и в политическите борби на българите. През 60-те години на XIX в. в масонски източници има регистрирани случаи на българи, влезли в съприкосновение с масони от западноевропейските държави. Между тях са Г. С. Раковски и Ангел Кънчев. Нашите емигранти в Румъния са членували в тамошни масонски ложи.
Васил Левски не е бил масон, защото смисълът и целта на неговия живот са освобождението на Отечеството. По всяка вероятност той е бил добре осведомен за масонството и неговите организационно-устройствени документи и е възможно да е използвал някои от идеите, заложени в неговото тайно съществуване.
В масонството и тайната революционна организация има някои общи неща.

Те имат общ социален свят

социална позиция, ценностна ориентация, колективно съзнание и специфична идеология.
Масоните притежават тайно писмо, революционната организация на Левски - също. Тайният език на писмата от Апостола до революционни дейци и комитети също напомня на масоните. И двете групи имат свой вътрешен живот, собствени ритуали, стандарти на поведение, наказания, непосредствено легитимирани за конкретната социална общност.
Има сходство и при йерархическото устройство, организационно-устройствен кодекс, длъжностни характеристики. И в двете организации е прието гласуването на членовете да става всеобщо и тайно. Освен това тайните организации издават на своите членове вътрешни писмени пълномощия.
Към приликите в устройството им се отнася и фактът, че

тайните общества притежават уреден финансов надзор

собствено правосъдие и наказания.
Организационно-устройствените документи на масонството обаче не представляват архетип на Наредата, защото Апостола има свой индивидуален стереотип на мислене, свой индивидуален стил, а стилът сам по себе си във всяко отношение е диференциращ признак.
В писмата на Левски библейските и евангелските изрази се свързват с необичайна, неочаквана употреба - пропагандно слово и логическо обобщение на фактите и явленията от съвременната обществено-политическа действителност.
Аналогично е и творческото му отношение към кратките форми на фолклора (пословиците), които той умело развива, обогатява, тълкува и по своему им придава ново, убедително осмисляне.
» ...... stemiko 2008-04-09 12:08
Българи-масони от френски и румънски ложи, живели в Румъния
Атанас Багрянов - масон. Учи в Медицинското училище в Букурещ (от 1862 г.).

Данаил Николов (Деню, Иван Ведър) - масон в английска ложа,с мисионерски връзка с турски, арабски, американски, еврейски, френски, италиански, руски, български и румънски ложи. Достигнал най-високата степен в масонската йерархия. Роден в Разград, поради което го смятат за българин.

Васил Друмев - масон и духовник

Политически клуб-ложа "Братска любов" - Букурещ
Членове:

Васил Левски - православен дякон - български революционер.

Христо Ботев - православен български революционер.

Както се вижда от членовете на читалището, те всички са възпитаници на Медицинското училище и Медицинския факултет в Букурещ, където всички преподаватели по онова време са членували във френски и румънски масонски ложи. Читалище "Братска любов", което "Млада България" е използувала за параван, се води от политиката на Франция и Румъния. виж: Ложа "Дунавска звезда" в Букурещ

Алеко Апостолов - р. в Свищов. Учи в Медицинското училище в Букурещ (1863), завършва Медицинския факултет през 1870 г., след което работи като лекар в Румъния. От 1875 до 1878 г. прави докторат в Париж. Френски масон. Участник в дейността на българската ложа "Братска любов" в Букурещ. Един от основателите на масонското "Човеколюбиво настоятелство".

Евстати (Стат) Антонов - (окт. 1844 - 21 март 1926), роден в Търново в Семейството на занаятчия. Учи в Медицинското училище в Букурещ (1862-1868), завършва Медицинския факултет през 1871 г., след което, заедно с Георги Странски, работи като помощншк-лекар в Бъзъу. От 1876 г. е член на масонското дружество "Червен кръст", на "Братска любов" и "Човеколюбивото настоятелство". Участвува в Сръбско-турската война и подпомага емигранти-въстаници от Априлското въстание. По време на Руско-турската война е главен лекар на руските войски в Търново, а след освобождението работи като помощник-лекар в Търново. През 1889 г. е на специализация в Париж. Вероятно масон и във френска ложа. Връща се на работа отново в Търново. Председател на търновския комитет "Единство". От 1904 до 1908 г. е управител на Пловдивската болница. След пенсионирането си живее в София. Депутат е на Учредителното събрание. Носител на орден "Св. Александър" IV степен.

Николай Атанасович - р. в Търново, където получава основното си образование. От 1865 до 1871 г. завършва Медицинското училище и Факултета по медицина в Букурещ, където работи като лекар до 1876 г. Член на масонското дружество "Червен кръст" и е лектор в читалище "Братска любов". Масон. Участвува в Сръбско-турската война, по време на която умира в Кладово на 12 март 1877 г.

Паскал Бисеров - (12 дек. - 31 май 1921), роден в Търново. От 1867 г. учи в медицинското училище в Букурещ и в Медицинския факултет, който завършва през 1875 г. Работи като лекар, член е на ТБЦК, лектор в "Братска любов" и член на "Човеколюбивото настоятелство". Масон. Работи като военен лекар в Румъния, като дружинен лекар в Руско-турската война в руската армия, участвува в сраженията край Плевен. След освобождението работи в Горна Оряховица, Русе (управител на болницата от 1878-1879 г.), член на "Червен кръст". Инициатор за образуването на Комитет за подкрепа на Кресненско-Разложкото въстание през 1878 г.

Тодор Димитров - р. в 1850 г. в Търново. Завършва Медицинското училище и Факултета по медицина и фармация в Букурещ (1864-1876), работи в болницата "Ефорие". Лектор в "Братска любов" и член на "Човеколюбивото настоятелство". Масон. Участник в Сръбско-турската война. След освобождението е военен лекар в България.

Христо Николаев Етърски - р. в Габрово. Завършва Медицинското училище и Факултета по медицина в Букурещ през 1873 г. Член на читалище "Братска любов". Остава в Румъния след освобождението. Временен дописник на сп. "Училище" (1871), в. "Македония" (1867) и в. "Българин" (1878).

Паваьот Жечев - (1853-1903), р. в Котел. Завършва Медицинското училище (1864-1869) и Факултета по медицина в Букурещ (1869 - 1875 г.). Член на читалище "Братска любов" и съучредител на "Човеколюбивото настоятелство". Военен лекар в румънската армия. Участник в Сръбско-турската война (орден "Румънска змезда") и в Руско-турската война. Председател е на Българския Червн кръст от 1890-1892 г. Масон в румънска ложа. Бил е околийски лекар в Котел през 1903 г.

Стойчо Загорски - р. в Сливен през 1848 г. Учи в Сливен и Габрово. Севлиевската община го изпраща в Букурещ, където авършва Медицинското училище и Факултета по медицина в Букурещ (1863 - 1870 г.). Член и дарител на читалище "Братска любов". Градски лекар в Севлиево през 1870-1875 г. Открива аптека, преподава френски език, анатомия и антропология. Основава читалището през 1870 г. Заподозрян като революционер, емигрира в Румъния през 1875 г., където става околийски лекар. Член на Румънския Червен кръст и участник вРуско-турската война като такъв. След освобождението работивъв Варна като старши лекар (1880-1882), като директор на фелдшерското училище -(1882-1884), дружинен, полкови и дивизионен лекар в Софийския гарнизон (1884-1897). Специализира в Париж. Основател на Първото мекарско дружество в София. Масон.

 
 
 

Със съдействието на:

Спонсор

Медийни партньори

Радио Веселина
Радио Витоша
Радио Атлантик

Една продукция на

Една продукция на
 
web design: eDesign web design: www.edesign.bg

Copyright © 2007 www.bigbrother.bg.